Tävling 4

Datum: 
söndag, 2020, augusti 30 - 08:00 to 17:00
Arrangör: 
Unlimited slots left.

Preliminära tider: 

Lördag möjlig träning "hela dagen". Trackfee för de som inte är anmälda och ska tävla. Grind låst men det går att gå in om klubbens personal saknas när du kommer. Flera av klubbens medlemmar är funktionärer i Fällfors där STCC kör under lördagen.

Söndag

07:30 Grinden öppnar, fri träing, besiktning och anmälan.
09:00 Förarsammanträde
09:30 Kvalheat
12:00 Lunch o fotografering
13:00 Finaler
17:00 Resultat
 

Klasser: Touring 8.5 + F1 och FWD om tillräckligt intresse finns för respektive klass.

Anmälan: Senast tisdag den 25 augusti kl 23.59 på denna sida.

Tävlingsledare: Peter Stensmar

Lunch: Ej klart om det grillas hamburgare vid banan. Annars finns gatukök mm i närheten.

Övrig information: 070-647 64 64

  • Ca 10 mekplatser under tak. Provisoriska finns utanför. Först till kvarn... Pga. corona kan det bli aktuellt med eget mekbord om du kommer sent.
  • Begränsat med uttag, medtag skarv/grensladd.
  • Övernattning går att ordna efter kontakt med tävlingsledning! Alt.1. Golvyta i annan lokal, begränsat utrymme, först till kvarn. Alt.2. Husvagn/tält på området men inget dricksvatten. Ca 50kr/natt.
  • Tider, antal träningsheat, kvalmodell, antal finaler mm kan justeras beroende på slutligt antal startande.
  • Toalett finns numera på området
  • Angående däck: Hudy 36 och Sorex 36 tillåts enligt regelverket i Touring 8.5.
  • FWD - Regler oklart men 17.5 är lämplig motor. Fråga om du är osäker. 

Covid-19: Max 50 personer på området. Medföljande mek eller förälder ska anmälas till "jstcc@hotmail.com". Eget ansvar att hålla distans men vi breder ut oss på de platser och förarställning som finns. Vid trängsel kan några bli tvugna att hålla till utanför på eget bord.

Anmälningsavgift: 150:- Extra klass +50kr. Betalning via Swish på plats. (Under 18år halva priset. Dubbel avgift vid sen anmälan)

Upplägg: Fri träning. Någon typ av längre kval där bästa fem varv i rad räknas. Fem till sex finaler där placering i ca tre räcknas. (Eventuellt omvänd startordning i varannan final om utfallet blir lyckat under tidigare race.) Detaljer kan justeras på förarsammanträdet och efter antalet anmälda förare.

Tävlingen anordnas efter NTCC’s tävlingsbestämmelser och enligt denna tävlingsinbjudan. Deltagande i tävlingen sker på den tävlandes egen risk. Klubben samt dess tävlingsledning och funktionärer frånsäger sig allt ansvar för under tävling inträffade skador, olycksfall el dyl.

Tävlingsdeltagare och funktionärer har genom sin anmälan att delta i tävlingen samtyckt till att vederbörandes personuppgifter registreras i tävlingsarrangörens dataregister samt att arrangören inom ramen för sin verksamhet, oavsett mediaform, offentliggör namnuppgifterna.

Välkommen önskar Skellefteå MS!

 

(Saknar du konto för att kunna anmäla dig? Registrera dig och ring sedan 070-647 64 64 för att kunna aktivera dig. Gäller även vid (sen) anmälan eller andra problem med sidan. Mailfunktionen på sidan fungerar inte!)

Anmälan

Du behöver vara inloggad för att kunna anmäla dig. Logga in här.

To prevent automated spam submissions leave this field empty.